13 Ağustos 2017 Pazar

Hani hep deriz ya azıcık daha zeki olsaydım ya da boyum beş santim daha uzun olsaydı ne güzel olurdu diye. Hayır olmazdı. Herşey olması gerektiği gibi çünkü. Eğer bir özelliğiniz çok öne çıksaydı muhtemelen diğer özelliklerinizi bastıracaktınız. Geri planda kalan yeteneklerimiz ya da özelliklerimizin yerine de zaten kendimizi fazlasıyla geliştirdiğimiz özelliklerimiz var. Boyu kısa olandan boşuna korkmuyor insanlar.
Bilinç altı her zaman eksik olan bir şeyin yerini başka bir şeyle tamamlar. Özel yetenekleri olan pek çok kişi herkesin başarabildiği bir çok basit şeyi başaramıyor. “Felsefe öğreniminde ilerlemek istiyorsan, ruhu ilgilendirmeyen işlerde aptal görünmekten korkma!” demiş Epiktitos. Başarıya ulaşmış kişilerin ortak özelliği diğer pek çok konuda başarısız olmalarıdır.
Şimdi geldik kıssadan hisse noktasına; bir balıktan ağaca tırmanmasını istemek aptallık olur. Bugüne kadar çevrenizdeki insanlar ısrarla sizden ağaca tırmanmanızı istemiş olabilir ve siz de bunu becerememiş olabilirsiniz. Bu sizin beceriksiz olduğunuz anlamına gelmez. Sadece gerçek yeteneğinizi bulamamışsınız anlamına gelmektedir. Ayrıca yeteneğinizi parlatırken komik görünmekten ya da diğer konulardaki beceriksizliğinizin devam etmesinden korkmayın. Unutmayın sizi tenkit edenler de sizin başarılı olduğunuz konularda beceriksizler…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder